O tangu‎ > ‎

Czym jest tango

Milonga (zabawa)

Facebook

Długo można by mówić o przedziwnej magii, która się dzieje pomiędzy tańczącymi partnerami. Jedna z trafniejszych definicji tanga, z jakimi się zetknęliśmy, brzmi tak: jeżeli przez minutę udało się wam być w harmonii ze sobą oraz w harmonii z muzyką, to przez minutę tańczyliście tango.

Zamiast pisać o tangu, spróbujemy wam to pokazać. Te prezentacje wykonują na ogół doskonali tancerze, często instruktorzy tanga. Staraliśmy się dobrać takie filmy, w których jest jak najmniej efektownego pokazu, a takie, w których tango tańczą tak, jak można zatańczyć na dowolnej milondze.

Zanim przejdziemy do prezentacji, najpierw chcemy wam wyjaśnić trzy ważne terminy: milonga, tanda oraz cortina.

Milonga to impreza taneczna, podczas której tańczy się głównie tanga argentyńskie. Podczas milongi utwory zazwyczaj są podzielone na tandy. Tanda to zazwyczaj 3 lub 4 tanga, po których następuje krótka przerwa, czyli cortina. Dobry obyczaj nakazuje, aby bez ważnego powodu nie rezygnować z tańca przed końcem tandy. Cortina jest przeznaczona do odprowadzenia partnerki na miejsce. Wtedy dopiero możemy poprosić kolejną panią do tańca.

Ten film dość dobrze ilustruje klimat, który często panuje na milongach. Film pokazuje fragment milongi: jedną tandę.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów, jak można tańczyć tango. Oglądając poniższe pokazy należy pamiętać, że to mimo wszystko są pokazy, a nie prywatny taniec podczas milongi. Pokaz ma być efektywny. Dlatego praktycznie na każdym z nich są pewne elementy tanga scenicznego, których podczas tańczenia na milondze raczej się nie robi. Na przykład podczas prywatnego tańca panie raczej nie podnoszą stóp wyżej niż do kolan.

Więcej przykładów jest »tutaj«.

UWAGA!
Prezentowane filmy przeważnie nie były nagrywane w studiu filmowym. To są rejestracje pokazów, które miały miejsce podczas różnych tangowych wydarzeń. Często odbywały się w niezbyt mocno oświetlonych pomieszczeniach.

Filmy z poniższych stron zalecamy oglądać na całym ekranie. W tym celu przesuń wskaźnik myszy do prawego dolnego narożnika filmu i kliknij w mały kwadracik.

Improwizacja w tangu

opublikowane: 27 maj 2017, 13:26 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 28 maj 2017, 00:31 ]

tango (Noelia Hurtado i Murat Erdemsel)

Facebook

Zazwyczaj już na pierwszej lekcji tanga instruktorzy tłumaczą, że jedną z istotnych cech tanga jest to, że tango jest w pełni improwizowane. Na lekcjach i warsztatach tanga uczymy się nie tyle figur i kroków, co zasad i techniki. Korzystając z tych zasad możemy improwizować swój taniec, starając się, aby to, co tańczymy, współgrało z tym, co słyszymy.

Wszystko to jest, oczywiście, prawdą. Jednak oglądając pokazy tanga wiele osób zastanawia się, czy podczas pokazów tancerze również improwizują. Aby się o tym przekonać, najlepiej obejrzeć pokazy, w których tancerze nie tańczą ze swoją stałą partnerką lub partnerem.

Wiele ciekawych materiałów do tego typu obserwacji dostarczają nam relacje z festiwalu tanga w Brukseli. W ramach tego festiwalu mają tam zwyczaj losowania partnerów oraz losowania melodii, do której wylosowana para będzie tańczyć. W tych okolicznościach mamy pewność, że tancerze nie przygotowali się do tego pokazu, tylko rzeczywiście improwizują.

foxtrot (Noelia Hurtado i Oliver Koch)


Utwory:
 1. Francisco Canaro.Ernesto Famá, „Lirio Blanco”
 2. Enrico Rodriguez, Roberto Flores, „La Calesita Se Destrozo”
 3. Orquesta Tipica Victor, Mario Corrales (Mario Pomar), „Temo”

walc (Juana Sepúlveda i Carlitos Espinoza)

Tango/walc: Michelle Marsidi i Joachim Dietiker

opublikowane: 4 wrz 2016, 08:30 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 4 wrz 2016, 08:34 ]

Tango

Facebook

Walc

Gdyby ktoś Cię zapytał, z jaką aktywnością kojarzy ci się tańczenie tanga, to co by to było?

Dla nas tańczenie tanga jest jak spacer z sympatyczną osobą, w ciepły letni wieczór. Na koniec czujemy lekkie zaskoczenie, że w ogóle nie zauważyliśmy upływu czasu.


Utwór:
 1. Osvaldo Fresedo, „Sollozos” 
 2. Enrique Rodriguez, „En el volga te espero”

Tango: Sigrid Van Tilbeurgh i Murat Erdemsel

opublikowane: 30 maj 2016, 14:24 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 30 maj 2016, 14:25 ]

Tango

Facebook

Tango

Tańcząc tango możemy się skupić na rytmie. Wiele osób tak robi i… dobrze im z tym. Jednak w tangu powinniśmy rytm traktować jako podstawę naszego tańca, ale skupiać się raczej na emocjach, jakie w nas budzi dane tango. Singrid i Murat są — naszym zdaniem — tancerzami, którzy swoim tańcem doskonale wyrażają emocje tanga.

Utwór
 1. Miguel Calo, „Mi Natai”
 2. Oswaldo Bercas, „Silencio”

Walc: Sigrid Van Tilbeurgh i Murat Erdemsel

opublikowane: 5 wrz 2015, 03:50 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 30 maj 2016, 14:26 ]

Walc

Facebook

Walc

Wielu tangueros uważa, że tango-walc jest trudny, bo wymaga od tancerzy znacznie większej biegłości. Wielu tangueros rzeczywiście tańczy tango-walc w taki sposób. Jednak można inaczej, o czym przekonują nas Sigrid i Murat.

Zobaczcie, jak oni tańczą. Używają figury, które znają wszyscy tangueros najpóźniej po kilku miesiącach nauki. 

Utwór
 1. Francisco Canaro, solista Ernesto Fama, „Quisiera Amarte Menos”
 2. Orquesta Tipica Porteña, „Amantes Soñador”

Tango: Majo Martirena i Rodrigo Fonti

opublikowane: 6 lip 2015, 10:46 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 6 lip 2015, 10:49 ]

Tango

Facebook

Tango Derme, Mi Amor jest jednym z piękniejszych tang. Daje tancerzom wiele możliwości interpretacji. Majo Martirena i Rodrigo Fonti pięknie go zinterpretowali. Tańczą spokojnie, płynnie — po prostu pięknie.

Ten piękny efekt uzyskali za pomocą stosunkowo prostych figur. Ten pokaz jest świetnym przykładem, że wcale nie trzeba tańczyć skomplikowanych sekwencji dla uzyskania dobrego efektu.

Utwór:
 1. Carlos Di Sarli, „Duerme, Mi Amor”, śpiewa Horacjo Casares

Milonga: Mariela Sametband i Guillermo „El Peque” Barrionuevo

opublikowane: 19 lis 2014, 09:33 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 6 lip 2015, 10:40 ]

Milonga

Facebook

Milonga to taniec, który w przeciwieństwie do tanga, nie ma melancholijnego charakteru. Milonga jest pogodna, radosna. Tańcząc ten taniec warto o tym pamiętać.

Utwór:
 1. Francisco Canaro, „El Torito”

Walc: Елена Штицкая i Дмитрий Муксинов

opublikowane: 7 lut 2014, 12:47 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 7 lut 2014, 12:53 ]

Walc

Facebook

Niektórzy uważają, że tylko rodowity Argentyńczyk jest w stanie dobrze zatańczyć tango, bo tylko Argentyńczyk rozumie tango. Nie zgadzam się z tą opinią.

Prezentowaliśmy już świetną parę z Turcji. Tym razem prezentujemy parę rosyjską. Tańczą Elena Sztickaja i Dmitrij Muksinow.

Utwór:
 1. Ricardo Tanturi, „La Serenata (Mi Amor)”; śpiewa Alberto Castillo

Milonga: Stephanie Fesneau i Fausto Carpino

opublikowane: 19 lis 2013, 14:22 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 19 lis 2013, 14:25 przez Grzegorz Skoczylas ]

Milonga

Facebook

Milongę można tańczyć albo bardzo energicznie, albo spokojnie. Większość wybiera pierwszy sposób (i niekoniecznie wynika to z umiejętności tancerzy).

Stephanie i Fauso świetnie interpretują tę milongę. Każdy krok, każdy ruch doskonale oddaje charakter utworu.

Utwór:
 1. Francisco Canaro, „La Milonga de Buenos Aires”

Tango/walc: Juana Sepulveda i Mariano „Chicho” Frumboli

opublikowane: 12 paź 2013, 13:58 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 5 wrz 2015, 04:05 ]

Tango

Facebook

Walc

Juana i „Chicho” większości miłośników tanga kojarzą się przede wszystkim z neotango. Jak widać na tych przykładach, równie pięknie tańczą tango tradycyjne. Oczywiście tańczą je w stylu nuevo.

Utwory
 1. Rodolfo Biagi, „Golgota”
 2. Orquesta Tipica Victor, „Temo”
P. S.
To między innymi do utworu „Golgota” ćwiczyliśmy rozliczenia rytmiczne oraz muzykalność podczas warsztatów „W zgodzie z muzyką”.

Tango/milonga/walc: Noelia Hurtado i Carlitos Espinoza

opublikowane: 9 kwi 2013, 12:07 przez Grzegorz Skoczylas   [ zaktualizowane 9 kwi 2013, 13:13 przez Grzegorz Skoczylas ]

tango

Facebook

Mówi się, że im tancerz z większym stażem, bardziej doświadczony, tym mniej figur tańczy. Doświadczeni tancerze tańczą przeważnie niewiele figur, przeważnie te prostsze, ale za to tańczą je „sensownie”. Chodzi o to, że doświadczeni tancerze na ogół nie starają się popisywać, ale starają się, aby ich taniec jak najbardziej pasował do klimatu utworu.

milonga

Noelia i Carlitos pokazują, że wykonując tylko proste, podstawowe figury można również pięknie tańczyć.

Utwory:
 1. Francisco Canaro, „Ya No Canta Mas”
 2. Milonga" Pedro Laurenz with Martin Podesta, „La Vida Es Una”
 3. Juan D'arienzo con Alberto Echague, „Castigo”

walc

1-10 of 22