Czym jest tango

Więcej przykładów jest »tutaj«.

UWAGA!

Prezentowane filmy przeważnie nie były nagrywane w studiu filmowym. To są rejestracje pokazów, które miały miejsce podczas różnych tangowych wydarzeń. Często odbywały się w niezbyt mocno oświetlonych pomieszczeniach.

Filmy z poniższych stron zalecamy oglądać na całym ekranie. W tym celu przesuń wskaźnik myszy do prawego dolnego narożnika filmu i kliknij w mały kwadracik.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów, jak można tańczyć tango. Oglądając poniższe pokazy należy pamiętać, że to mimo wszystko są pokazy, a nie prywatny taniec podczas milongi. Pokaz ma być efektywny. Dlatego praktycznie na każdym z nich są pewne elementy tanga scenicznego, których podczas tańczenia na milondze raczej się nie robi. Na przykład podczas prywatnego tańca panie raczej nie podnoszą stóp wyżej niż do kolan.

Ten film dość dobrze ilustruje klimat, który często panuje na milongach. Film pokazuje fragment milongi: jedną tandę.

Milonga to impreza taneczna, podczas której tańczy się głównie tanga argentyńskie. Podczas milongi utwory zazwyczaj są podzielone na tandy. Tanda to zazwyczaj 3 lub 4 tanga, po których następuje krótka przerwa, czyli cortina. Dobry obyczaj nakazuje, aby bez ważnego powodu nie rezygnować z tańca przed końcem tandy. Cortina jest przeznaczona do odprowadzenia partnerki na miejsce. Wtedy dopiero możemy poprosić kolejną panią do tańca.

Zanim przejdziemy do prezentacji, najpierw chcemy wam wyjaśnić trzy ważne terminy: milonga, tanda oraz cortina.

Długo można by mówić o przedziwnej magii, która się dzieje pomiędzy tańczącymi partnerami. Jedna z trafniejszych definicji tanga, z jakimi się zetknęliśmy, brzmi tak: jeżeli przez minutę udało się wam być w harmonii ze sobą oraz w harmonii z muzyką, to przez minutę tańczyliście tango.

Zamiast pisać o tangu, spróbujemy wam to pokazać. Te prezentacje wykonują na ogół doskonali tancerze, często instruktorzy tanga. Staraliśmy się dobrać takie filmy, w których jest jak najmniej efektownego pokazu, a takie, w których tango tańczą tak, jak można zatańczyć na dowolnej milondze.

Tango: Noelia Hurtado i Pablo Rodriguez - Nov 02, 2012 9:12:17 PM

Walc: Selen Sürek i Alper Ergökmen - Nov 02, 2012 9:40:19 PM

Tango: Murat and Michelle Erdemsel - Nov 02, 2012 9:43:40 PM

Tango/milonga: Amanda i Adrian Costa - Nov 05, 2012 10:56:31 AM

Tango/walc: Coca i Osvaldo Cartery - Nov 14, 2012 4:0:36 PM

Tango/milonga: Faye i Bryant Lopez - Dec 16, 2012 5:3:12 PM

Tango: Kara Wenham i Javier Antar - Mar 22, 2013 10:52:19 PM

Tango: Majo Martirena i Rodrigo Fonti - Jul 06, 2015 5:46:21 PM

Improwizacja w tangu - May 27, 2017 8:26:13 PM